İyi ki Doğdum?

9d732e2f3d1a6712e6a449fbe033844c

Bu sene doğum günümde yazı yazacak gücü kendimde zar zor buldum diyebilirim. Mesela doğum günüm için heveslenmedim de. “Ay kimler kutlayacak?”, “Hediyeler alacağım!”, “Bugün tüm istediklerim olacak” gibi şeylerin hiçbir önemi yoktu benim için. Önceden neden bu kadar heyecanlanırmışım anlamıyorum.

Beni yıl boyunca bir kere bile aklına getirmeyip, o gün aramanın ne önemi vardı ki? Onu geçtim, FB duvarıma “iyi ki doğdun” yazılınca iyi ki doğmuş olmuyordum. Aslında neden doğdum, neden hayattayım bunlar oldu bu sene aklıma takılan sorular.

Bazı inandığım düşünceler vardı hayatta, ayrıca inandığım insanlar da. Hepsinin teker teker yokoluşunu izledim mesela. Korkularım büyüdükçe onların kölesi oldum ve onlar ise yalnızca düşünce olmaktan çıkıp hayatımı ele geçirmeye başladılar.

Etrafım ne kadar kalabalık olursa olsun yalnız olduğumu anladım. Yalnız sadece tek olan ben değildim. Herkes bu hayatta yalnızdı aslında. Sadece çoğu daha görmemişti bunu.

Düşen her taşın yere denk gelmeyeceğini bazılarının gerçekten çok can acıtabileceğini gördüm. O taşların çoğunu hissettim ve aslında onları hissederek hissizleştim.

İnsanlar hayatta yapılması gerekenleri söylüyorlardı daha sonra da “Mutlu musun” diye soruyorlardı. Ancak kimse mutlu değildi. Belki benim beynimde dönüp dolaşan, başımı ağrıtan NEDEN sorusunu onlar görmezlikten geldikleri için mutlu olabileceklerini inanıyorlardı. Ama gerçekten ben peşini bırakmadan halen soruyordum; “Neden geldik bu dünyaya?”, “Her yaşadığımız bir ders mi?”, “Hayatta her şey tesadüflerden mi ibaret”, “Kendi kaderimizi kendimiz mi yaratıyoruz?”, “Yoksa hayatta her şey önceden belli ve biz bunlara verdiğimiz tepkilerle mi ölçülüyoruz?” İşin garibi kimse bilmiyordu cevabı. Belki de onlar da arayıp arayıp bulamayınca akışına bırakmışlardı.

Ve mumları üfledim. Gözlerimi kapatıp dilek tutmam gerekirdi sanırım? Tutmadım. Yarın ne olacağını bilmediğimiz dünyamızda büyük hayallere ne gerek vardı ki?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir