Mesela Mutlu Olabilirsiniz

balloon-balloons-beach-colorful-girl-happy-favim-com-49830

Freud’a göre; “ Mutluluk dediğimiz şey, yoğun bir şekilde bastırılmış ve engellenmiş olan ihtiyaçların kısa bir süreliğine tatmin edilmesinden başka bir şey değildir.” Yine Freud’a göre; “ Mutlu olma ihtimalimiz bünyemiz tarafından sınırlandırılmıştır. Mutsuzluğu tecrübe etmek ise mutluluğa nazaran daha kolaydır.”

*

Yani kısaca genel olarak mutlu değiliz, mutsuzuz. Tüm hayatımız boyunca olmayı, hissetmeyi beklediğimiz ve onu hissedebilmek için bir ömür harcadığımız mutluluk anlık bir tatminden ibaret. Ama biz yine de o küçücük anlık bir tatmin uğruna hayata devam ediyoruz ve önümüze hedefler koyuyoruz.

*

Diyelim istediğiniz hedefinize yıllar içinde ulaştınız. Ulaşana kadar da henüz istediğinizi elde edemediğiniz için mutlu değildiniz. Peki sonra ne olacak biliyor musunuz? İstediğinizi elde ettiğiniz an, anlık tatmininiz gerçekleşecek ve yerini yine mutsuzluğa bırakacak. Bu sefer yeni bir hedef koyup o olana kadar mutsuz bir şekilde yaşayıp gerçekleştiği an başka bir anlık tatmin yaşayacaksınız. Tabi bu da en iyi ihtimal her şey planlandığı takdirde giderse olacak. Yoksa hedeflerinize ulaşamayıp hep mutsuz da olabilirsiniz… Ya da mutlu olucam diye yıllarca beklediğiniz, hayallerinizi süsleyen hedefinizin sizi aslında mutlu eden şey olmadığını da görebilirsiniz.

*

Eyvah peki ne yapalım? Hep mutsuzsak ölelim, “ne bu hayat böyle” diye vahlanalım ya da hiçbir hedef koymadan mutsuzluğa iyice tutsak mı olalım? Yok hayır. ASLA. Ne demiş Shakespeare; “Önce hayaller ölür, sonra insanlar.” O yüzden hayallerinizden asla ama asla vazgeçmeyin. Sadece onlar olursa mutlu olacağım düşüncesini kafanızdan atın. Mutluluk ulaşmanız gereken bir hedef değil de yürüdüğünüz yol olsun. O zaman mutsuzluklarıyla mutlu olan, bunu yaşam tarzı şekline getiren insanlardan gerçekten bir farkınız olabilir, mesela mutlu olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir